گفت و گوی بی واسطه سینماگران با مخاطبان

 

ایده معرفی آثار سینمایی در سینماهای مردمی از جمله اقدامات بدیع در جشنواره سی و سوم فیلم فجر است که در مجموع برآیند مثبتی در نگاه مخاطبان نسبت به این طرح وجود دارد.

گفت و گوی بی واسطه سینماگران با مخاطبانسی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر از ۱۲ بهمن تا ۲۲ بهمن در حال برگزاری است. در این دوره ۲۲ فیلم در بخش سودای سیمرغ، ۱۰ فیلم در بخش هنر و تجربه، ۱۱ فیلم در بخش فیلم اولی ها و ۱۰ فیلم در بخش سینما حقیقت به نمایش در می آید. تعدادی از این فیلم ها در ۲۹ سالن سینماهای مردمی در حال نمایش است.
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، هر ساله برگزاری جشنواره با ایده های مختلفی نسبت به سال گذشته برگزار می شود که بعضی از این ایده ها از نظر منتقدان ایده های نو و جذابی است و بعضی دیگر ایده های غیر قابل اجرا نشان می دهد.
ایده حضور عوامل فیلم ها در سالن های سینمای مردمی و تماشای فیلم در کنار مخاطبان واقعی سینما که همان مردم هستند، یکی از آن ایده های جذابی است که از طرف مخاطبان مردمی سینما جذاب است.
علاوه بر آنکه عوامل فیلم های سینمایی نیز در این میان می توانند از نظرات بی آلایش مردم در روند کارهای بعدیشان استفاده کنند. گاهی اوقات نیز عوامل به محل نمایش فیلم هایشان در سینماهای مردمی نرفته اند و این مطلب مردم و مخاطبان سینما را دل آزرده کرده است. البته باید در نظر داشته باشیم که با توجه به روزهای شلوغ جشنواره فیلم فجر و تعداد بالای سینماهای مردمی گاه فیلمسازان ناخواسته نمی توانند در تمامی سینماهای مردمی حضور بیابند.
به هر حال حضور فیلمسازان در میان مردم از نگاه آنان اتفاق قابل توجهی است. ضمن آنکه فیلمسازان نیز معتقدند در این فرصت های اندک می توانند بازخورد کیفیت آثار خود را از مخاطبانشان بی واسطه و رو در رو دریافت کنند که این امر خود یک فرصت است.
برای اطلاع از آراء مردم نسبت به حضور عوامل در سینماهای مرمی به میان آنان در سالن های برگزا کننده جشنواره فیلم فجر رفته ایم و نقاط قوت و نقاط ضعف برگزاری این دوره از جشنواره را جویا شدیم.
بهزاد عرب، کارگردان جوان و فعال در زمینه فیلم کوتاه درباره جشنواره گفت: امسال به نسبت ۵ دوره قبلی، شاهد بهترین دوره جشنواره بوده ایم. البته ضعف هایی در بخش های مختلف نیز وجود داشته اما برآیند کلی جشنواره امسال مطلوب است.
عرب درباره حضور عوامل فیلم های سینمایی در سینماهای مردمی، گفت: ایده این کار بسیار عالی بود؛ البته برخی عوامل به مردم کم لطفی کردند و برای نمایش فیلم هایشان حاضر نشدند.
مهیار فخیمی، دانشجو درباره برگزاری جشنواره گفت: وارد شدن سینما کوروش به سینماهای مردمی جشنواره اتفاق بسیار خوبی بود اما من توقع بیشتری درباره کیفت آثار حاضر در جشنواره سی و سوم داشته ام که امیدوارم در روزهای آتی و با تماشای دیگر آثار محقق شود.
هومن اردانی استاد دانشگاه، گفت: امسال نسبت به سال های گذشته شاهد رشد کمی و کیفی جشنواره فیلم فجر بودیم اما گاه تغییر در جدول برنامه ها به چشم می خورد.
وی همچنین تاکید کرد: طرح حضور عوامل فیلم های سینمایی در سینماهای مردمی بسیار جذاب است و این کار باعث جذب مخاطبان بیشتری در سالن های جشنواره فیلم فجر شد.
فاطمه اسدی طراح، گفت: معرفی فیلم ها قبل از نمایش هر فیلم سینمایی چه از طرف منتقدان سینمایی و چه از طرف خود عوامل فیلم ها، باعث ارتباط بهتر از سوی مخاطبان سینمایی می شود. در همه دنیا چه در غرب و چه در شرق فیلم ها قبل از اکران یک مراسم معرفی دارند. شلوغی سالن های نمایش یکی از مشکلات همیشگی سینماهای مردمی است.
اشکان توتونچی کارمند اداره، گفت: توقع ما تبلیغات بیشتر نسبت به جشنواره فیلم فجر بود اما به هر حال جشنواره امسال از این منظر که میزبان فیلمسازان جوان است رویکرد مثبتی دارد.
وی یادآور شد: نقطه قوت این دوره حضور کارگردانان جوان است که امید این می رود، در آینده سینمایی پویا و جذاب داشته باشیم.
سارا عزیزی دانشجوی سینما گفت: از زمانی که خودم را شناخته ام جشنواره فیلم فجر را در سینماهای مردمی دنبال می کردم. جشنواره همیشه نقاط قوت و ضعف های متفاوتی داشت یکی از نقاط قوت امسال نظم برنامه های جشنواره و حضور عوامل فیلم ها در سینماهای مردمی است اما یکی از نقاط ضعف جشنواره امسال نیز این است که بخش مستند در جشنواره های سینماهای مردمی به نمایش در نمی آید.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید