اخبار روز سینمای ایران وجهان
تاریخ : چهارشنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٠
نویسنده : حمید رضا صالحی
نظرات ()

کارگردان: همایون اسعدیان
بازیگران: شیرین یزدان‌بخش، رابعه مدنی،‌ مسعود رایگان، شاهرخ فروتنیان، صابر ابر، سعید پورصمیمی، شبنم مقدمی، امیرحسین رستمی، لیلی‌فرهادپور.

فیلم بوسیدن روی ماه

احترام‌سادات و فروغ خانم که در همسایگی هم زندگی می‌کنند، بیست‌سالی است که انتظار فرزندانشان را می‌کشند. تقریبا در همه مطالبی که این روزها درباره «بوسیدن روی ماه» نوشته شده به اینکه فیلم در تداوم تجربه موفق قبلی «طلا‌ومس» ساخته شده تاکید صورت گرفته است. طلا و مس یک اتفاق مهم در کارنامه اسعدیان به شمار می‌آید. بهترین و خوش‌ساخت‌ترین فیلم دینی سال‌های اخیر سینمای ایران که کارگردانی درک شده و ظریفش چالشی دشوار برای اسعدیان به‌شمار می‌رفت. بوسیدن روی ماه، هم مثل طلا و مس فضایی معنوی دارد و بازهم براساس طرحی از منوچهر محمدی ساخته شده که تهیه فیلم را نیز برعهده داشته است. البته این‌بار فیلمنامه نیز توسط خود اسعدیان نوشته شده است. تمرکز فیلم روی زندگی یک زوج مسن است و این هم در سینمایی که معمولا کاراکترهای اصلی‌اش را از میان جوان‌ها و نهایتا میانسالان انتخاب می‌کند، نکته جالب توجهی است.

شیرین یزدان‌بخش بازیگری که در سال‌های اخیر به سینمای ایران معرفی شده و شناخته شده‌ترین نقشش را می‌توان بازی در نقش مادر سیمین در فیلم جدایی نادر از سیمین دانست، به یکی از کاراکترهای محوری فیلم جان بخشیده است. رابعه مدنی دیگر بازیگر اصلی فیلم هم مادر امیر شهاب رضویان کارگردان سینماست.

بوسیدن روی ماه بیشتر اثری در حال و هوای معنوی به شمار می‌آید تا فیلمی به نشانه‌های دینی از جنس طلا و مس که با تمرکز به زندگی یک طلبه جوان ساخته شده بود. جز این اگر بخواهیم پیوندی میان این فیلم و کار قبلی اسعدیان جست‌وجو کنیم، احتمالا باید به ریتم آرام و موزون آن اشاره کنیم. ریتمی که حاصل تلاش کارگردان برای نزدیک شدن به درونیات آدم‌هاست.

اسعدیان پس از ستایش‌های فراوانی که از طلا و مس صورت گرفت به یکی از کارگردانان شاخص و برجسته سینمای ایران تبدیل شده و دقیقا به همین دلیل بوسیدن روی ماه فیلم مهم وکلیدی کارنامه‌اش محسوب می‌شود و شاید بهترین اتفاق برای او این باشد که بتواند با کار تازه‌اش از زیرسایه سنگین طلا و مس بیرون بیاید. تکرار یک طلا و مس دیگر هرچقدر هم که خوب از کار درآمده باشد امتیازی برای اسعدیان محسوب نمی‌شود و اسعدیان حتما هوشمندتر از این است که متوجه چنین نکته‌ای نبوده باشد. بوسیدن روی ماه یکی از مهمترین فیلم‌های جشنواره امسال است و شانس بالایی برای دریافت جوایز اصلی دارد. هرچند که کارگردان و تهیه‌کننده‌اش این روزها در جبهه منتقدان جدی معاونت سینمایی قرار دارند و سینمایی‌ها خوب می‌دانند که رابطه همایون اسعدیان که رئیس کانون کارگردانان نیز هست با رئیس اسبق این کانون که حالا عضو موثر هیات داوران است در چه سطحی قرار دارد!با این همه بوسیدن روی ماه احتمالا از برگ‌های برنده جشنواره امسال خواهد بود

منبع: همشهری


برچسب‌ها: سینمای ایران
آخرین مطالب
   
 

اخبار روز سینمای ایران وجهان