اخبار روز سینمای ایران وجهان
تاریخ : یکشنبه ۱۳ بهمن ۱۳٩٢
نویسنده : حمید رضا صالحی
نظرات ()

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/15/11.07/13921106000150_photoa.jpg

 

موفق‌ترین فیلم صادراتی سال 2013 سینمای فرانسه در سطح بین‌المللی «خانواده/ مالاویتا» ساخته لوک بسون با حضور 2 بازیگر مطرح سینمای آمریکا بود.

 


این درام کمدی جنایتکارانه توانست حود 5/8 میلیون تماشاچی در کشورهای مختلف جهان را جذب ماجراجویی‌های خود کند.

در گزارشی که از سوی منابع فرانسوی منتشرشده شمار تماشاگران محصولات سینمای فرانسه در سطح بین‌المللی، حدود 50 میلیون نفر بوده است.

این رقم در مقایسه باسال 2012 شاهد یک کاهش فاحش 65 درصدی بوده است و اهل فن می‌گویند عدم اکران عمومی فیلم های پر سروصدای فرانسوی، عامل اصلی این کاهش بوده است.

در سال 2012 تعداد 140 میلیون نفر در سراسر جهان به تماشای فیلم‌های فرانسوی نشستند. تحلیل‌گران اقتصادی سینما از این رقم به عنوان یک رکورد اسم می‌برند.

این رکورد قبل از هر چیز به واسطه نمایش عمومی کمدی انتقادی و ضد تبعیش نژادی «غیر قابل لمس ها» بود. این فیلم قرار است صاحب یک نسخه انگلیسی زبان هم بشود.

در کنار این دو فیلم،‌موفقیت بالای مالی فیلم‌های «ربوده شده 2» و «آرتیست» (که جوایز اصلی اسکار را هم ربود) هم به رکورد شکنی محصولات فرانسوی کمک کرد.

رابرت دنیرو و میشل فایفر نقش‌های اصلی «خانواده» را بازی کرده‌اند. آن‌ها در قصه فیلم اعضای خانواده‌ای گنگستری تحت حمایت اداره پلیس هستند و قرار است برای ادای شهادت علیه رهبران گروه های مافیایی به  دادگاه بروند.

به نوشته سایت اینترنتی اسکرین اینترنشنال، این کمدی اکشن با هزینه تولید 30 میلیون دلاری خود،‌حدود 37 میلیون دلار در جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی فروش کرد.

دومین فیلم موفق فرانسوی در سطح بین‌المللی «عشق» ساخته میشل هانکه بود. این رباینده‌ نخل طلای حشنواره کن که در سینماهای ایران هم به نمایش در‌آمد، حدود 5/2 میلیون تماشاچی را جذب خود کرد.

سومین فیلم پربیننده فرانسه «مرا تا ماه ببر» است که حال‌وهوایی کمدی خانوادگی دارد و دنی بون کمدین مطرح فرانسوی و دایان کروگر بازیگر انگلیسی زبان سینمای آلمان،‌ نقش‌های اصلی آن را بازی کرده‌اند.

تهیه‌کنندگان فیلم همان کسانی هستند که «غیر قابل لمس‌ها» را تهیه کردند. ولی فیلم تازه آن‌ها نتوانست موفقیت این کار را تکرار کند و فقط موفق به جذب 6/1 میلیون تماشاچی در سطح بین‌المللی شد.

با وجود عدم موفقیت بالای فیلم‌های فرانسوی در سال 2013، صنعت سینمای این کشور اروپایی امید زیادی به استقبال تماشاگران بین‌المللی در سال 2014 به محصولات آن‌ها دارد.

صنعت سینمای فرانسه به ویژه به موفقیت بالای بین‌المللی دو فیلم «سنت ‌لورنس» ساخته جلیل لسپوت و «در حومه شهر» با بازی کاترین دونو دارد.

اهل فن هم عقیده دارند این دو فیلم مطرح سال 2014 سینمای فرانسه،‌ تعداد زیادی از تماشاگران خارجی و غیر فرانسوی را هم جذب خود خواهند کرد.

-------------

منبع: فارس


برچسب‌ها: سینمای جهان
آخرین مطالب
   
 

اخبار روز سینمای ایران وجهان