اخبار روز سینمای ایران وجهان
تاریخ : جمعه ۱۱ بهمن ۱۳٩٢
نویسنده : حمید رضا صالحی
نظرات ()

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/18/11.01/108743.jpg

 

بازیگران نقش اول زن که در اسکار 2014 باهم به رقابت می‌پردازند همگی بالای 30 سال سن دارند و مسن‌ترین آنها جودی دنچ با 79 سال سن است.

آکادمی اسکار اسامی نامزدهای بازیگر نقش اول زن را در این دوره از اسکار معرفی کرد که جوانترین آنها ایمی آدامز با 39 سال سن و جودی دنچ با 79 سال سن است.http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/18/11.01/108741.jpg

ایمی آدامز ، ۳۹ ساله

برای فیلم: فریب آمریکایی

شخصیت او در فیلم:
او نقش یک کلاهبردار و جیب بر زبردست به نام سیدنی پروسر را بازی می کند که توسط اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، مجبور می شود در یک عملیات صحنه سازی برای دستگیری چند سیاستمدار فاسد شرکت کند.

سابقه در جوایز اسکار:
وی تاکنون چهار بار در بخش بهترین بازیگر زن نقش مکمل نامزد شده است که آخرین مورد آن در سال ۲۰۱۲ برای بازی در فیلم مرشد بود ولی تاکنون هیچگاه موفق نشده یکی از مجسمه های زرین را با خود به خانه ببرد.

نظر منتقدان:
پیتر برادشو در روزنامه گاردین می نویسد:" ایمی آدامز به خوبی نقش این شخصیت را با کمی خودآزاری بازی می‌کند."

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/18/11.01/140119110658_2.jpg

کیت بلانشت ۴۴ ساله

برای فیلم: یاسمین غمگین

شخصیت او در فیلم: او نقش یک زن مرفه و از افراد سرشناس در مهمانی ها و محیط های فرهنگی شهر نیویورک را بازی می کند که پس از بازداشت شوهرش به جرم تقلب مالی سرافکنده می شود و از مقام و منزلت می افتد.

سابقه در جوایز اسکار: این بازیگر استرالیایی تاکنون پنج بار برای دریافت جایزه اسکار نامزد شده ، از جمله دوبار به خاطر ایفای نقش الیزابت اول ملکه بریتانیا در فیلم مختلف در سالهای ۱۹۹۸ و سال ۲۰۰۷. او در سال ۲۰۰۵ به خاطر ایفای نقش کاترین هیپورن هنرپیشه قدیمی هالیوود در فیلم هوانورد جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل را دریافت کرد.

نظر منتقدان:
پیتر تراورس در مجله رولینگ استون می نویسد: "کیت بلانشت که روی صحنه تئاتر هم نقش بلانش یکی از شخصیت های نمایشنامه اتوبوسی به نام هوس را به خوبی بازی کرده، خیره کننده ترین عنصر و شکوه فیلم یاسمین غمگین است. او به شکل معجزه واری سرخوردگی و دلشکستگی این زن نخبه گرا و زورگو را به نمایش می گذارد. هنرنمایی وی پیروزمندانه است و همه باید آن را ببینند."

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/18/11.01/140119110659_3.jpg

ساندرا بولاک ، ۴۹ ساله

برای فیلم: جاذبه

شخصیت او در فیلم:
او نقش یک زن فضانورد به نام دکتر رایان استون را بازی می کند که دختر چهارساله خود را از دست داده است و پس از وقوع یک سانحه در فضا سرگردان و معلق می شود.

سابقه در جوایز اسکار: ساندرا بولاک تاکنون فقط یک بار در سال ۲۰۱۰ در جوایز اسکار نامزد شده است و در همان سال به خاطر بازی در فیلم نقطه کور جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول را از آن خود کرد.

نظر منتقدان: جاستین چانگ در مجله ورایتی می نویسد: "ساندرا بولاک با تواضع و حرمت ویژه ای نقش این زن فضانورد را ایفا کرده است. با حساسیت و عاطفه به گذشته این شخصیت اشاره می کند و چنان راحت تمام پرده سینما را تسخیر می کند که گویا این فیلم یک نمایش تک نفره یک زن است."

 

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/18/11.01/140119110701_4.jpg

جودی دنچ ، ۷۹ ساله

برای فیلم: فیلومنا

شخصیت او در فیلم:
او نقش یک زن ایرلندی و کاتولیک به نام فیلومنا لی را ایفا می کند که پس از باردار شدن در سنین نوجوانی در سالهای دهه ۱۹۵۰ وی را به زور به صومعه می فرستند و فرزند او را پس از تولد برای سرپرستی به یک خانواده دیگر می سپارند. او پنج دهه بعد پس از آشنایی با یک روزنامه نگار تصمیم می گیرد فرزند خود را ردگیری کند. این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده و خانم فیلومنا لی هنوز زنده است.

سابقه در جوایز اسکار: جودی دنچ تاکنون شش بار در جوایز اسکار نامزد شده است. او برای بازی در نقش ملکه الیزابت اول در فیلم شکسپیر عاشق، نقشی که کلا هشت دقیقه بود، جایزه بهترین بازیگر زن نقش مکمل را دریافت کرد.

نظر منتقدان: استیون هولدن در مجله نیویورکر می نویسد: "جودی دنچ نقش فیلومنا را طوری بازی می کند که گویا این زن سالخورده پس از همه بدرفتاری هایی که از کلیسا دیده هنوز هم به ایمان و اعتقادات خود وفادار است. به این خاطر به خوبی می تواند به بیننده القا کند که این شخصیت ظرفیت بخشودن را دارد و همین نکته به فیلم یک محور اخلاقی بسیار نیرومندی می دهد."

http://naghdefarsi.com/images/stories/rooz/18/11.01/140119110703_5.jpg

مریل استریپ ، ۶۴ ساله

برای فیلم: ماه اوت: شهرستان اوسیج

شخصیت او در فیلم:
او نقش زنی به نام ویولت وستون، یک مادرسالار را که از بیماری سرطان رنج می برد بازی می کند. وی به مصرف دارو معتاد است و یکی دیگر از عادات همیشگی وی توهین و بدرفتاری با اعضای خانواده و کسانی است که آنها را دوست دارد.

سابقه در جوایز اسکار: مریل استریپ تاکنون هفده بار نامزده شده و از این تعداد بی نظیر در سه مورد جایزه اسکار را برده است. در سال ۱۹۸۰ به خاطر بازی در فیلم کریمر علیه کریمر جایزه بهترین بازیگر زن در نقش مکمل، در سال ۱۹۸۳ به خاطر بازی در فیلم دنیای سوفی و در سال ۲۰۱۲ به خاطر بازی در فیلم بانوی آهنین جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول را دریافت کرده است.

نظر منتقدان: اوئن گلایبرمن در مجله انترتینمنت ویکلی می نویسد: "مریل استریپ با قدرت و خشم بی نظیری خود را در قالب این شخصیت نشان می دهد که نمونه بارزی از زنان مادرسالار مناطق مرکزی آمریکاست و در آزاردن افرادی که به آنها نزدیک هستند استعداد و انرژی ویژه ای دارند."

---------------

منبع: بی بی  سی


برچسب‌ها: سینمای جهان
آخرین مطالب
   
 

اخبار روز سینمای ایران وجهان