اخبار روز سینمای ایران وجهان
تاریخ : دوشنبه ٢٢ مهر ۱۳٩٢
نویسنده : حمید رضا صالحی
نظرات ()

کارگردان :Frank Darabonthttp://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/71-The-Green-Mile/71-The-Green-Mile/1-The-Green-Mile.jpg

نویسنده : Stephen King

بازیگران: Tom Hanks, Michael Clarke Duncan ,David Morse

 

نامزد اسکار:

بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/71-The-Green-Mile/71-The-Green-Mile/1-The-Green-Mile.jpg

خلاصه داستان :

داستان این فیلم درباره پل اجکام است که به علت کهولت سن در خانه سالمندان است و به بیان بخشی از خاطرات خود در زمان خدمت در پلیس می پردازد. اجکام در سال ۱۹۳۵ در زندان مسئول گروه اعدام کنندگان بوده و در آنجا با یک سیاهپوست درشت اندام و خوش قلب به نام جان کافی آشنا می شود که قدرتی خارق العاده دارد و به واسطه آن اجکام را از درد و بیماری رها می کند. در ادامه با ورود یک شرور به زندان و وخیم شدن حال همسر رئیس زندان اتفاقات دیگری رخ می دهد که ..

 

 

بعضی از فیلم‌ها را نمی‌شود دید و دیدنش را به دیگران توصیه نکرد فیلم "مسیر سبز" از آن فیلم‌هاست که نمی‌توان به‌راحتی از کنار آن گذشت.

این فیلم براساس رمانی 6 بخشی از "استفان کینگ" (نویسنده‌ی رمان رستگاری در شاوشنگ) توسط "فرانک دارابونت" در سال 1999 ساخته شد به گفته‌ی دارابونت:

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/71-The-Green-Mile/71-The-Green-Mile/13-The-Green-Mile.jpg"تنها خواندن چند بخش از رمان "استفان کینگ" مرا مجذوب خود کرد. دو سال قبل از انتشار این رمان، "کینگ" ابتدا فقط دو عنصر اصلی در داستان داشت صندلی الکتریکی و مرد سیاهپوست جادوگر به‌نام "لوک کافی" که می‌توانست قبل از این‌که در مسیر قرار بگیرد ناپدید شود. اما بعد "کینگ" تصورش را از کاراکتر جادوگر تغییر داد، تغییری که به داستان "مسیر سبز" منجر شد.

سروکار داشتن با "جان کافی" یک چیز کاملا متفاوت بود. یک مرد در صف مرگ که ممکن است بی‌گناه باشد. کسی که برای همدردی با انسان‌های گرفتار توانمند است. و این پایه‌ی اصلی داستان بود.

"کینگ" رمان جدیدش را به‌صورت 6 اپیزود نوشت و به گفته‌ی خودش شخصیت "جان کافی" را از مرد قوی‌هیکل ادبیات "چارلز دیکنز" الهام گرفته بود. او همواره به داستان‌های متشکل از چند اپیزود علاقمند بود.

وقتی اپیزود اول داستان "مسیر سبز" تحت عنوان "دو دختر مرده" به چاپ رسید هیچ‌کس در ایالات متحده فکر نمی‌کرد که این یک رمان سریالی است. و اپیزودهای بعدی با استقبال خوبی مواجه شد.

"کینگ" اغلب اعتراف می‌کرد که بیشتر از مخاطبانش لذت می‌برد و این‌که در نوشتن یک داستان واقعا تو نمی‌توانی از پیش نتیجه را تعیین کنی."

"فرانک دارابونت" از آن‌دست فیلم‌سازانی است که گزیده کار می‌کند و توانمندی آن‌را دارد که یک داستان احساسی را با قالبی کلاسیک روایت کند.

فیلم در خانه‌ی سالمندان با گفتار یک مرد سالخورده و خسته آغاز می‌شود: پل اجکامب ( Paul Edgecomb ) برای دوستش الین خاطره‌ای بازگو می‌کند که تعیین‌کننده‌ی سرنوشت او بوده است. و این خاطره مربوط به سال 1935 است، زمانی که پل رئیس بند اعدامیان زندان بوده است و از این‌جا به بعد فیلم، در یک بخش کوچک از یک زندان بزرگ جنوبی می‌گذرد.

خودروی زندان تا نزدیکی درب بند مخصوص اعدامی‌ها می‌آید. محکوم به اعدام "جان کافی" ( John Coffey ) - با هنرنمایی "مایکل کلارک دانکن" ( Michael Clarke Duncan ) - مردی است که به اتهام تجاوز و قتل دو دختربچه او را محکوم به مرگ کرده‌اند. وقتی از خودرو مخصوص زندانیان پیاده می‌شود، زندانبانان متعجب و هاج و واج یکدیگر را می‌نگرند. با نمایی که فقط از دست‌ها و پاهای در بند او می‌بینیم اولین شناسایی ما شکل می‌گیرد که مردی است سیاه‌پوست و تنومند و احتمالا با چهره‌ای خشن، و تا دقایقی از فیلم، مخاطب منتظر می‌ماند تا دوربین قامت بلند او را درنوردیده و چهره‌اش را به ما بنمایاند.

وقتی به رئیس بند اعدامی‌ها، پل اجکامب - با بازی به‌یادماندنی "تام هنکس" ( Tom Hanks ) - تحویل داده شد به دستور رئیس بند، دستانش را باز می‌کنند. او در نخستین حرکت دستش را جلو می‌برد و با رئیس بند دست می‌دهد. پس از آن‌که رئیس بند راجع به قوانین آن بند از زندان توضیح می‌دهد، متهم می‌پرسد: " رئیس! شب‌ها چراغ‌ها را خاموش می‌کنید، آخه من از تاریکی می‌ترسم! "

و فیلم که او را متهم به قتل معرفی کرده بود همین ابتدا تردید را به جان مخاطب می‌اندازد که آیا او واقعا قاتل است؟

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/6/71-The-Green-Mile/71-The-Green-Mile/12-The-Green-Mile.jpgدر طول فیلم بارها شخصیت‌ها را در تقابل باهم می‌بینیم و شاید بارزترین نکته‌ای که به چشم می‌آید تقابل "جان کافی" و "پرسی" است. "کافی" با آن هیکل عظیم‌الجثه و خشن، قلبی آرام و صدایی کودکانه و معصومانه دارد و "پرسی" با جثه‌ی کوچکش روحیه‌ای خبیث و سادیسمی دارد. (هرچند در پرانتز بگویم: دوستی تذکر به‌جایی داد مبنی براین‌که "پرسی" تکیه‌گاه تمام اعمال خبیثانه‌اش عمه‌ی فرماندارش بود )

سراسر فیلم "مسیر سبز"، در واقع ما شاهد ارتباط غیرعادی رئیس بند با یک زندانی هستیم. زندانی‌ای که یک موهبت سحرآمیز و شفابخش دارد. و شاید مسبب رشد و تعالی "پل" را فراهم کند.

نکته‌ی جالب‌توجه دیگر شکل و شمایل نگهبانان بند است و رفتار به‌دور از خشونت آن‌هاست حتی با یک موش. و واکنش‌هایشان به رویداد اعدام با صندلی الکتریکی. البته از همه‌ی این موارد "پرسی" را باید حذف کرد.

سرانجام "جان کافی" با خونسردی، مرگ را می‌پذیرد اما قبل از اجرای مراسم برخلاف دیگر محکومان، از "پل" می‌خواهد که به او فیلمی نشان دهد و در نمایی که "کافی" با اشتیاقی کودکانه مشغول دیدن فیلم است نورهای آپارات به‌مانند هاله ی دور سر قدیسان است و تصویری به‌یادماندنی برای مخاطب به یادگار می‌نهد.

مسیر سبز یک فیلم شگفت‌انگیز، امیدبخش، مؤثر، و گاهی خنده‌دار است.

منبع:نقد فارسی

 


برچسب‌ها: نقد فیلم خارجی
تاریخ : یکشنبه ٧ مهر ۱۳٩٢
نویسنده : حمید رضا صالحی
نظرات ()

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/1076/TheSmurfs2CoverFront.jpg

کارگردان :

Raja Gosnell

 

نویسنده : J. David Stem,David N. Weiss,Jay Scherick,David Ronn,Karey Kirkpatrick

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازیگران :

Hank Azaria,Neil Patrick Harris,Jayma Mays

 

خلاصه داستان : اسمورف ها با دوستان انسان خود برای نجات اسمورفت که توسط گارگامل ربوده شده است تا از عصاره جادویی او موجوداتی به نام شیطونک ها را به اسمورف ها تبدیل کند،می روند و ...

در سال 2011،فیلم "The Smurfs/اسمورف ها"،این سریال کارتونی دهه 80 محصول کتاب های کمیک را وارد قرن 21 کرد.فیلم موفق شد با ایده هایی که از فیلم های بهتر از خودش مثل "Toy Story 2/داستان اسباب بازی 2" و "Enchanted/جادو شده" قرض گرفته بود در گیشه به موفقیت برسد و این دلیلی برای ساخت ادامه دوم و حتی قبل از آغاز تولید آن،ادامه سوم شد.در حالی که فیلم اول بیشتر به بچه ها اختصاص داشت و چیز زیادی برای سرگرم کردن بزرگسالان نداشت،فیلم دوم آمیخته ای از ماجراجویی های مناسب نوجوانان با داستان اصلی اسمورفت (کیتی پری) یعنی بحران هویت و گیر افتادنش بین دو خانواده است.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/1076/TheSmurfs22.jpgدر اسمورف ها 2،گارگامل (با بازی اغراق شده هنک آزاریا) از اینکه تبدیل به جادوگری محبوب در پاریس شده ناراحت است.او برای سوژه های آزمایش ناموفق خود یعنی شیطونک ها (کریستینا ریچی،جی بی اسموو) نقش پدری مایوس و بد اخلاق را دارد.شیطونک ها به اسمورف ها شبیه اند ولی جوهره ارزشمند و آبی رنگ اسمورف ها در آن ها دیده نمی شود.گارگامل که به دنبال آبی کردن شیطونک های خود با استفاده از فرمول بابا اسمورف است،نقشه ای برای دزدیدن اسمورفت می کشد و بار دیگر در صدد تسلط بر جهان است.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/1076/TheSmurfs23.jpgفیلم اول روایت ماجراهای پیش آمده برای اسمورف ها در حین سفرهای میان بعدی و تصادفی آن ها بود.این بار راجا گاسنل این کارگردان خبره در زمینه ساخت کمدی های خانوادگی نیمه کامپیوتری به مقدمه فیلم سرعت بیشتری بخشیده است.بابا اسمورف (جاناتان وینترز در آخرین نقش سینمایی اش) به همراه چلفتی (آنتون یلچین)،مغرور (جان الیور) و بدعنق (جرج لوپز) به نیویورک می آیند تا به دوستان انسانشان دزدیده شدن اسمورفت را اطلاع دهند.سپس همه با هم به پاریس می روند تا هم او را نجات دهند و هم با این انتخاب لوکیشن از موفقیت فیلم اول در اروپا استفاده کرده باشند.این امر ماجراجویی هایی را به همراه دارد؛مثل نفوذ به هتلی گران قیمت و پنهان شدن از دست گارگامل و در این حین اسمورف ها دوستی اسمورفت با شیطونک ها را به حساب خائن بودن او می گذارند.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/1076/TheSmurfs24.jpgدر فیلم به این موضوع اشاره ضمنی می شود که اسمورفت در واقع یک اسمورف واقعی نیست و ممکن است او هم مثل شیطونک ها توسط گارگامل به وجود آمده باشد.این تفاوت هویت ایجاد شده به واسطه تولد یا انتخاب،هسته مرکزی پیام اخلاقی فیلم است.در حالی که در فیلم اول نیل پاتریک هریس و جیما میس در طول فیلم درگیر مسئله امنیت شغلی و آمادگی برای پدر و مادر شدن بودند،فیلم دوم بیشتر درباره مشکلات کهنه نیل پاتریک هریس درباره پدرش است.ناامیدی نیل پاتریک هریس از ناپدری اش (برندان گلیسن) باعث یادآوری خاطرات بد کودکی او می شود که این امر خود انعکاسی است از ناامیدی اسمورفت از خانواده واقعی خود و اینکه چرا به نجاتش نیامده اند.برندان گلیسن که جای خالی سوفیا ورگارا در میان بازیگران فیلم را پر کرده است هم نقش ناپدری را ایفا کرده و هم صدا پیشگی خودش بعد از تبدیل شدن به اردک را به عهده دارد.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/1076/TheSmurfs25.jpgشوخی های فیلم لبخندهای کم رمقی را بر لب می آورند (اشاره ها به بیماری استکهلم "سندرم استکهلم نامی است برای توصیف موقعیتی که بین گروگان و گروگان گیر حالتی عاطفی شکل می گیرد؛ریشه این بیماری و نام آن از واقعه گروگان گیری در شهر استکهلم سوئد در سال 1973 است" و جنگ ستارگان برای بزرگسالان هستند ولی نمی توان آن ها را جک های واقعی دانست) و در کل فیلم پر از صحنه های تعقیب و گریز غیر ضروری است (اگرچه صحنه تعقیب و گریز روی کلیسای نوتردام خوب از کار درآمده است).تم اصلی داستان در رفاقت بین نیل پاتریک هریس و جاناتان وینترز بسط داده شده و تجربه های تلخ کودکان طلاق را جستجو می کند و داستان ساده فیلم با شوخی های گاه و بی گاه به پیش می رود.با به حاشیه راندن ماجرای اسمورفت،"2 The Smurfs/اسمورف ها" داستان بهتری نسبت به فیلم اول پیدا کرده است،اما در کل سری فیلم های اسمورف ها انتخاب مناسبی برای بچه ها نیستند.منبع:نقد فارسی


برچسب‌ها: نقد فیلم خارجی
آخرین مطالب
   
 

اخبار روز سینمای ایران وجهان